Buciki niemowlęce

Wybór odpowiednich bucików dla maluszka, to niezwykle istotna kwestia nie tylko pod względem estetyki, czy też komfortu, ale przede wszystkim zdrowia. Nie od dziś wiadomo, że noszenie źle dobranego obuwia, szczególnie w przypadku małych dzieci, może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne – bóle oraz deformacje stóp i nóg, a także skrzywienie kręgosłupa czy nawet zmiany w sposobie poruszania się.

Postanowiliśmy więc opisać najważniejsze informacje na temat właściwego doboru bucików dla niemowląt oraz małych dzieci, ponieważ wbrew powszechnej opinii wcale nie wystarczy wejść do sklepu, przymierzyć kilka par butów i wybrać te, które rzekomo najlepiej pasują i oczywiście ładnie się prezentują. Rodzice powinni wiedzieć, że właściwie dobrane obuwie powinno spełniać kilka podstawowych warunków.

Kiedy należy kupić pierwsze buciki dla maluszka?

Po pierwsze chcielibyśmy obalić powszechnie panujący mit, iż pierwsze buciki należy kupić dziecku od razu po jego urodzeniu. Otóż dopóki nasz maluszek spędza zdecydowana większość czasu w pozycji leżącej lub na rękach rodziców, to buciki są mu po prostu niepotrzebne. W tym okresie wystarczą jedynie skarpetki, które co ważne nie ściskają zbyt mocno paluszków ani całej stopy, a skutecznie ochronią nóżkę przed chłodem. O pierwszych bucikach najlepiej jest pomyśleć dopiero w momencie, gdy maluszek zaczyna już samodzielnie stawać i jest na etapie przygotowywania się do stawiania swoich pierwszych kroków. Wtedy warto jest zakupić obuwie o lekkiej, najlepiej antypoślizgowej podeszwie, która będzie chronić przed upadkami.

Jak dobierać rozmiar bucików?

W żadnym wypadku nie należy kupować butów dla maluszka wykorzystując powszechną metodę mam, czyli z patyczkiem w ręku. Małe dziecko musi po prostu przymierzyć obuwie na stópkę, ponieważ oprócz jej samej długości, czyli również wkładki, bardzo ważny jest sam kształt nóżki. Bardziej pulchna stópka będzie potrzebowała więcej miejsca w bucie, w szczególności po bokach, natomiast szczupłe stópki wymagają zakupu węższych bucików, jednak w tym przypadku wkładka powinna być minimalnie dłuższa. Istotne jest także, aby maluszek mógł swobodnie poruszać paluszkami, a to możemy sprawdzić wyłącznie podczas zakładania bucików na nóżkę w sklepie.

Buciki dla maluszków – jaki wybrać materiał?

 Buciki niemowlęce dla chłopców

Nie należy raczej kupować obuwia dla maluszków, które jest wykonane z materiałów skóropodobnych oraz sztywnych. Dobre buciki powinny łatwo dopasowywać się do kształtu stópki, a także skutecznie wchłaniać pot oraz przepuszczać swobodnie powietrze. Zbyt sztywny materiał powoduje zaburzenia krążenia, otarcia stopy, a nawet może prowadzić do różnego rodzaju deformacji. Natomiast materiał, który nie pozwala skórze oddychać może przyczyniać się do rozwoju drobnoustrojów, które wywołują choroby skóry. Dla malutkich dzieci najlepsze są buciki skórzane lub te wykonane z naturalnych tkanin (bawełna, len).

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich bucików?

Wkładka – do 2-3 roku życia wkładka nie powinna być profilowana. Rodzice nie powinni również samodzielnie kupować wkładek ortopedycznych, bowiem o tym czy jest on potrzebna może zadecydować wyłącznie lekarz.

Zapiętek – czyli tylna część buta, powinna być dodatkowo usztywniana, aby stabilizować ruchy i ułożenie stopy. Zapiętek nie powinien jednak być zbyt twardy, aby nie ograniczał ruchów dziecka, czy też nie powodował otarć.

 Buciki niemowlęce dla dzieczynek

Wysokość cholewki – obuwie wcale nie powinno być zbyt wysokie, bowiem prawidłowo dobrane buciki nie mają usztywniać kostki, a jedynie ją ochraniać i lekko przytrzymywać. Wysokie i zbyt sztywne cholewki utrudniają swobodne poruszanie się dziecka.

Czubek buta – powinien być szeroki oraz lekko podwyższony, tak aby maluch swobodnie mógł poruszać paluszkami. Zbyt wąskie przody mogą powodować różne deformacje palców, natomiast płaskie czubki mogą przyczyniać się do powstawania otarć i odcisków.

Spody – ta część obuwia powinna być w pełni elastyczna oraz łatwo zginająca się, dzięki czemu bucik nie powoduje żadnych zaburzeń oraz deformacji podczas naturalnego poruszania się maluszka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *